Aktiváló mikromasszázs
Az ultrahang 20000 Hz frekvenciával rendelkező hanghullám. A kozmetikai ultrahang a 21.sz egyik legszélesebb körben alkalmazott hatóanyag beviteli módszere, Használatával a bőr anyagcsere folyamatai fokozódnak ez által a sejtek oxigénellátása növekszik. A kötőszöveti rostokra kifejtett pozitív hatásának köszönhetően a bőr feszesebb, és rugalmas lesz.
A kozmetikában 1MHz és 3 MHz frekvenciájú ultrahanghullámok kerülnek alkalmazásra, amely 3 illetve 1 cm mélyen tudnak a testbe behatolni, és így nem a bőr, hanem túlnyomórészt jelentősen mélyebb területek nyelik el energiáját. Bőrgyógyászati vagy kozmetikai felhasználás esetén, a felszínen elhelyezkedő epidermisz és dermisz a legfontosabb cél. Az ultrahang a sejtekre és szövetszerkezetre kifejtett, sokrétű mechanikus, termikus és kémiai hatásának köszönhetően már régóta különböző módokon felhasználják orvosi és esztétikai célokra.
Hagyományosan termikus, mechanikus és kémiai ultrahang hatásszinteket különböztetünk meg.
Termikus hatás:
Az ultrahanghullámok szövetekbe történő elnyelődése (abszorpció) során az ultrahangenergia hővé alakul át. A hő eloszlása nagyon függ az ultrahang intenzitásától és frekvenciájától. A hő olyan hatásokat eredményez, mint a
- vérellátás élénkítése,
- a nyirokszállítás fokozódása és
- az anyagcsere aktivizálódása.
Mechanikus hatás:
Az ultrahanghullámok erős mechanikus hatást fejtenek ki a biológiai struktúrákra. A hatást lényegében gyors nyomásváltozás idézi elő a szövetekben. Ezzel többek között gyorsíthatók
- a szövetekben lezajló diffúziós folyamatok,
- élénkíthető az anyagcsere,
- növelhető a membránok áteresztő képessége.
Az ilyen mikromasszázs aktiválhatja a fibroplasztokat, amelyeknek következménye a bőrszerkezet jelentős javulása, a bőr rugalmasságának fokozódása, valamint a kötőszövet feszességének növelése.
Kémiai hatása:
Az ultrahangenergia kémiai módosulást is okozhat a szövetekben. Ezek közül a legfontosabbak
- a kollagén térhálójában történő módosulások,
- a gélfolyadék átalakulások a sejteken kívüli mátrixban, valamint
- a bőr pHértékének változásai.
Az ultrahang fonoforetikus hatásával hatóanyagokat juttathatunk be a bőr mélyebb rétegeibe, vízben és zsírban oldhatóakat egyaránt (természetesen a sorrendre ügyelni kell). Ismerünk folyamatos és pulzáló ultrahangkezeléseket.
Kontraindikáció
A kontraindikációkat a kezelésnél szigorúan be kell tartani! Ultrahangot nem szabad alkalmazni semmilyen testrészen, ha a páciens:
- rosszindulatú daganatos betegségben szenved vagy ennek gyanúja áll fenn;
- pacemakere van.
Az alábbi testtájakon nem szabad alkalmazni:
- szem (szemgolyó)
- ivarmirigyek
- szív
- agy
- gerincvelő
- növekedési zónák
- az altest terhesség esetén.
Az ultrahang jótékony hatásai:
Bőr szarurétegének fellazítása
Bőr vérellátásának fokozása
A sejtek tápanyag és oxigénellátásának élénkítése
Salakanyagok és bomlástermékek elszállításának gyorsítása
PH normalizáló
Mérsékli a mitesszerek utáni foltokat! Vörös folt előfordul akkor is, amikor a pattanásokat nem megfelelően kezelték. Az ultrahang hullám beszivárog a bőrbe, hogy felgyorsítsa a véráramlást, aktiválja a sejteket.
Ráncfeltöltés. A ráncok az öregedést szimbolizálják. Az ultrahanghullám a ránctalanító krémmel megnöveli a metabolizációt, így a bőr ellenáll a további ráncok kialakulásának.
Alkalmazásai:
Hatóanyagbevitel (Zsírban és vízben oldódó hatóanyagok)
Ráncok kezelése
Aknés hegek és gyulladások
Narancsbőr
Zsírmobilizálás